Roman Opałka (1931-2011)

roman-opalka

W sobotę 6 sierpnia odszedł jeden z najwybitniejszych polskich artystów – malarz, konceptualista Roman Opałka. Zmarł w wieku 79 lat w Rzymie. Cykl „1951- 1 nieskończoność” właśnie został ukończony w sposób, który od początku zakładał sobie autor. Malując około 5 obrazów rocznie doliczył w swoim „projekcie” do ponad pięciu milionów sześćset czterech tysięcy.

„Trzech następnych cyfr nie pamiętam, bo po prostu zwariowałbym. Ale przypominam sobie o niej, jak biorę się do pracy. Teraz, malując biel na bieli, ostatnią liczbę tej progresji zapisuję na kartce” – opowiadał.

Powód dla którego malował biel na bieli nie był przypadkowy. Zaczynał od białych liczb na czarnym tle, z czasem (1972rok) zmieniając deseń na coraz jaśniejsze odcienie. W taki sposób pokazywał czas, którego przemijanie nigdy nie było tak widoczne u żadnego innego artysty. Dodatkowo każdą liczbę wymawiał nagrywając na magnetofon, a do skończonego obrazu dodawał swoje aktualne zdjęcie.

„Rozpoczynając swój „program”, byłem w stanie malować 16 godzin na dobę. Wtedy byłem wolnym człowiekiem i mogłem oddawać czas sztuce. Miałem świadomość, że jeżeli pierwsze sukcesy i prace nie zostaną na stałe zapamiętane w świecie, mogę szybko się zgubić i nie rozwinąć talentu. Gdybym umarł po trzech, czterech obrazach, pozostałaby po mnie pamięć, że był sobie taki wariat.”

Smutnym się wydaje w tym wszystkim fakt, że galerie i kolekcjonerzy wydawali się czekać na śmierć Opałki. Każdy w swych zbiorach pragnął mieć ostatni jego obraz. Sam autor chciał jednak aby ostatni z „obrazów liczonych” znalazł się tam, gdzie pierwszy,czyli w Muzeum Sztuki w Łodzi. Osobiście mam nadzieję, że tak właśnie się stanie.

Ostatni wywiad z Romanem Opałką przeprowadziła „Rzeczpospolita” parę dni temu. Miał się on ukazać w 80 urodziny artysty, których niestety nie dożył. W tekście powyżej znajdują się jego fragmenty, a całość można przeczytać pod tym linkiem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: